Bkmmutfakfan Üyelerinde olmak istiyorsan üye olman yeterli...
By_WaR* Saygılar...
Bkmmutfakfan Üyelerinde olmak istiyorsan üye olman yeterli...
By_WaR* Saygılar...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Bye Bye Türkçe - Oktay Sinanoğlu

4 posters
YazarMesaj
Büşra
Patron
Patron
Büşra

Kadın Mesaj Sayısı : 994
İş/Hobiler : öğrenci/ Tiyatro, müzik, tatil
Lakap : theatremaniac
Destek : Bye Bye Türkçe - Oktay Sinanoğlu Turkce10

Bye Bye Türkçe - Oktay Sinanoğlu Empty
MesajKonu: Bye Bye Türkçe - Oktay Sinanoğlu   Bye Bye Türkçe - Oktay Sinanoğlu EmptyPaz Haz. 29 2008, 23:16

Oktay Sinanoglu Türkçemizin vahim durumunu anlatiyor:

"Insanlar istedikleri dili ögrensinler, ama egitim bir ülkenin kendi diliyle yapilir. Az bilenlerin hiç bilmeyenlere ögrettigi bilim, bilim degildir." diyor.
Örnekler veriyor, milletlerin yabanci dille egitim yaparak kimliklerini, bagimsizliklarini nasil kaybettiklerini, ama buna karsilik sömürgecilerin nasil kazandigini anlatiyor. Ve bunlari anlatan deha, yillarini Amerika'nin en büyük üniversitelerinde hocalik yaparak, dünyada konferanslar vererek geçirmis bir kisi.

Yabanci dil ögrenmenin bu kadar revaçta oldugu, dil bilmeyenin ikinci sinif vatandas muamelesi gördügü bir ülkede bu tür konusma önce ters gibi geldi, sonra Alman, Fransiz, Italyan, Ispanyol, hatta Isveç üniversitelerini düsündüm. Hiçbirinde kendi dillerinden baskasi kullanilmiyordu. Bilim dilini(!) seçen bir biz kalmisiz, anlasilan.Baska dilden okutulan bir bilim dali ülkenizde kullanilamadigi gibi yabanci ülkelerde de ise yaramayacak, çünkü o dili daha iyi konusanlar sizi geçecekler. O zaman ülkede bilim adami yetismeyecek, ülkeyi baska ufuklara tasiyan kimseler de... Çünkü dil kullandirmak ülkenin sömürgelestirilmesidir. Yabanci dili iyi konusanlar isletmeci, borsaci olur. Bilim ve digerleri o dili kendi öz dili olarak konusanlara kalir. Bunlar Sinanoglu'nun ileri sürdükleri.

Sinanoglu'nun en ilginç yaklasimlarindan biri de kendi ülkesinin yabanci dille egitim yapan bir üniversitesiyle ilgili anisiydi. Orta Dogu Teknik Üniversite'sinde kuramlari ile ilgili olarak verdigi konferansta ünlü bir profesörün yanina yaklasip kulagina "Burasi ODTÜ, lütfen Türkçe degil, Ingilizce konusun." dedigini anlatiyor.Oktay Sinanoglu sabaha kadar konustu. Ülkesinin gelecegi için, Türk insaninin gelecegi için. Çünkü dili kullanmamanin bir buçuk nesil sonra o milleti yok ettigini gözleriyle görmüstü ve bunun Türkiye'ye uygulanmasini istemiyordu. Sabah kiminle konussam bana Sinanoglu'ndan söz ediyordu. Amerika'da ve dünyada bilim dalinda büyük hizmetler veren, Nobel'e aday olan Meydan Larousse'da söz edilen bir adam kendisini bilimden sonra ülkesinin gelecegine adamisti.Bugün herkes onun söylediklerini ve bundan sonra yapacagini söyledigi savasi tartisiyor. Artik hiçbir sey eskisi gibi olmayacak.Ülkenin durumu karanlik ama en azindan onun gibiler, düsünenler, savasçilar var.

Her Türk gencinin okuması gereken bir kitap . ÖzeLLikLe su zamanlarda ...
felix

felix

Kadın Mesaj Sayısı : 26
İş/Hobiler : ögrenciiz die gecinioruz
Lakap : cumhurix:)

MesajKonu: Geri: Bye Bye Türkçe - Oktay Sinanoğlu   Bye Bye Türkçe - Oktay Sinanoğlu EmptySalı Tem. 01 2008, 12:38

gercekten ii bi kitap ben bunun yanında ne yapmalı yı da oneriyorum kalkınmak için daha guclu olmak için ne yapmalıyıza ii cevaplar verıyor oktay sinanoglu...
chiisai

chiisai

Kadın Mesaj Sayısı : 6
İş/Hobiler : Öğrenci
Lakap : özi

MesajKonu: Geri: Bye Bye Türkçe - Oktay Sinanoğlu   Bye Bye Türkçe - Oktay Sinanoğlu EmptyPerş. Eyl. 18 2008, 17:53

Belki gerçekten haklıdır.

Aslında ben yabancı dilde eğitim yapan bir okulda okuyorum arkadaşlar. Çok övülen (hani bir ara mail dolaşıyordu bu adam hakkında) Sinanoğlu'nu hiç okumadım. Aslında okumayı da düşünmüyorum çünkü benim yaşamım hakkında yorum yapıyor Smile Eğer buraya bakarak yabancı dil eğitimi hakkında yorum yapacak insanlar varsa bir de olayı yaşayan birinden duymanızı isterim.

İlk senemi haftada 25 saat Almanca ders ile geçirdim bu okulda. Ardından iki sene boyunca fizik, kimya, biyoloji, matemetik, geometri, İngilizce ve tabi ki Almanca derslerime Alman hocalar geldi. Bu sene dördüncü senem. Bitmiyor çünkü okulum beş senelik. Ve evet önümüzdeki iki sene boyunca da bu dersleri Almanca okumaya devam edeceğim.

Çok mükemmel bir Almanca'm olduğunu söyleyemem ama Türkçe'yi elimden geldiğince güzel kullandığım konusunda herkese garanti verebilirim. Üç sene boyunca yabancı bir dile maruz kalmam benim Türkçe'mi köreltmiyor. Okulun bana kattığı şey ise yeni bir bakış açısı. Farklı bir kültürün bakış açısını öğreniyorum ve beni iki-üç dil bilmeyen insanlardan ayıran şey işte bu oluyor. Şirketlerin dil bilen insanları tercih etmesinin sebebi, iş esnasında kültür farklılıklarını göz önünde bulundurabilecek elemanlara sahip olma isteği.

Oktay Sinanoğlu'na ODTÜ'de o lafı eden kişi bir öğrenci değildir eminim. Artık öğrenciler onları eğitenlerden daha bilinçli, ülkesinin geleceğinin dili güzel kullanmaktan geçtiğini biliyor çünkü.

İşte bu nedenlerle Oktay Sinanoğlu'nun yabancı dilde eğitimin beyin yıkama olduğunu düşünmesinin yanlış bir karar olduğuna inanıyorum. Türkçe'yi bilmek, güzel kullanmak tabi ki herkesin yapması gereken bir şey ama bu bizim yabancı dilde eğitim görmememizi gerektirmiyor. Açıkçası ben bu halimden gayet memnunum. Şu anda diğer liselere giden arkadaşlarımdan çok farklı şeyler öğreniyorum (hiçbiri ÖSS'de işime yaramayacak şeyler hem de) ama üniversiteye geldiğimizde olaylara herkesten farklı bir açıdan yaklaşabilecek o düşünce biçimine de sahip oluyorum. Yabancı dilde eğitime de bu nedenle (ve tabi ki belirli bir yaştan sonra) destek veriyorum.

Bizler beynimizi dışarı gitmek üzere değil, dışarıdan aldıklarımızı bu ülkede kullanabilmek için eğitiyoruz. (O kadar safsatadan sonra nihayet özlü bir cümle... Geri kalanı silsem mi acaba? Razz)
-meltem-

-meltem-

Kadın Mesaj Sayısı : 104
İş/Hobiler : OğuzhanKoc
Ruh Halim : Bye Bye Türkçe - Oktay Sinanoğlu Asik10

MesajKonu: Geri: Bye Bye Türkçe - Oktay Sinanoğlu   Bye Bye Türkçe - Oktay Sinanoğlu EmptyPerş. Ocak 29 2009, 20:07

Dil anlatım hocası bu kitabi bana dönem ödevi olarak verdi mecbur okuycam :S

Bye Bye Türkçe - Oktay Sinanoğlu
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-